•   Niedziela, 25 lutego 2024
E-commerce

Najczęściej spotykane przekręty na Allegro

Do serwisu aukcyjnego jak Allegro mają dostęp wszyscy. Możemy na nim sprzedawać, kupować, licytować produkty, ale także zostać oszukani. Mimo iż, Allegro stara się jak może zabezpieczać przed oszustwami przez ciągłe ulepszanie systemu, to na pochopność kupujących nie mają wpływu. Większość oszustw właśnie z tym się wiąże. Klienci są za bardzo łatwowierni, nie czytają opisów dokładnie i działają zbyt szybko. Każdy dokonujący zakupu w Internecie powinien posiadać podstawową wiedzę na temat działań przestępców, aby któregoś dnia się nie zdziwić.

Jak działają oszuści na Allegro?

1. Fałszywy sprzedawca – jest to sytuacja znana, gdy pieniądze zostają przelane na konto, a zamówionego produktu nie otrzymujemy. Kończy się to tym, że sprzedawca nazbiera klientów, weźmie pieniądze i znika. Allegro ma coraz lepsze sposoby na tego typu delikwentów, więc sytuacje zdarzają się już coraz rzadziej, jednak trzeba mieć oczy otwarte i każdego sprzedawcę sprawdzać.

Nie wszyscy są uważni i dają się nabrać na okazyjne ceny u sprzedawcy, nawet jeśli komentarzy pozytywnych nie posiada. Jeśli więc mamy zamiar skusić się na promocje to poszukajmy opinii o danym sprzedawcy. Dokładnie przejrzyjmy komentarze i czy rzeczywiście dany towar jest w posiadaniu sprzedającego. Co jednak, jeśli opinie zostały wstawione przez kolegów z Allegro? W takim przypadku należy sprawdzić jak długo dany Allegrowicz funkcjonuje na serwisie aukcyjnym. Jeśli zauważysz cokolwiek podejrzanego to wybierz przesyłkę za pobraniem, a na oszustwo nie będzie szans.

2. Udawanie innych sprzedawców – takie oszustwo polegało na tym, że osoba podszywała się pod sprzedawcę licytacji i pod sam koniec, gdy już znany był zwycięzca to podawał swój numer konta, na które pieniądze zostawały przelane. I tak znikały wraz z podstawionym sprzedającym. Na Allegro mogliśmy się spotkać tak często z taką sytuacją, że postanowiono ograniczyć informacje na temat osób, które dany przedmiot wylicytowały.

Allegro wprowadził tylko tyle informacji, że sprzedawca widzi pierwszą oraz ostatnią literę loginu klienta. Pomysł się sprawdza ponieważ zamyka drogę oszustom z powodu niemożności przechwycenia danych osoby kupującej. Allegrowicze nabywający produkt, którzy obawiają się o swoje pieniądze mogą wybrać opcję „ płacę z Allegro „ dzięki, której nie ma możliwości zamiany numerów kont. Można również wybrać przesyłkę za pobraniem, ale wiąże się to z większymi kosztami dostarczenia produktu.

4. Nigeryjski oszust – aktualnie przekręt nie jest możliwy, ponieważ po ostatnim incydencie kiedy kupujący podszywał się pod kupca z Nigerii, stało się tak znane, że z pewnością słyszało o tym większość kupujących i sprzedających. Jeszcze niedawno mogliśmy się spotkać z nabywca produktu, który oferował za niego bardzo korzystną cenę przewyższającą jego wartość, ale sprzedający musiał zakończyć aukcję przed wyznaczonym czasem jej trwania. Oszuści przesyłali na maila fałszywy dowód wpłaty i prosili o bardzo szybką przesyłkę ponieważ czas ich naglił. Pieniądze oczywiście nigdy nie dotarły, a odzyskanie towaru było niemożliwe. Jedynym sposobem na takie przestępstwa jest wysyłanie za pobraniem lub dopiero po zaksięgowaniu wpłaty.

 

 

Zobacz również