Prowadzenie sklepu internetowego a podatki
W dzisiejszych czasach sklepy internetowe są bardzo popularnym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców oraz tych, którzy chcą poszerzyć rynek swoich dotychczasowych firm. Przepisy podatkowe związane z prowadzeniem działalności w Internecie są dokładnie takie same jak prowadzenie tradycyjnej działalności gospodarczej.
Najważniejsze ustawy
W zależności od tego, jakiego rodzaju podatnikiem jesteś, powinieneś przestrzegać jednej z tych ustaw:
- Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.)
- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2010 r. Nr 51 poz. 307)
Przedsiębiorca, prowadzący swój sklep internetowy, jest również VATowcem (usługi i produkty są dostarczane drogą elektroniczną). Każdy towar jest opodatkowany zgodnie z regulacjami określonymi w ustawie o podatku od towarów i usług (Dz.U.2001 r. Nr 128 poz.1402 ze zm.).
Wymogi prawne
Sklep internetowy musi spełniać te same warunki, co sklep stacjonarny. Inna jest tylko dystrybucja produktów i usług. Wymogi jednak nie różnią się od siebie.
-
Zarejestrowanie działalności gospodarczej i odpowiedniej spółki handlowej;
-
Przestrzeganie przepisów dotyczących sprzedaży niektórych produktów;
-
Przestrzeganie obowiązków podania pełnych danych kontaktowych i rejestrowych;
-
Stworzenie i podanie do ogólnej wiadomości regulaminu sklepu;
-
Zgłoszenie odpowiedniej informacji do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz uruchomienie specjalnych formularzy, gdy mamy zamiar przetwarzać dane osobowe klientów;
-
Prowadzenie ewidencji sprzedaży;
-
Zgłoszenie Inspektorowi Pracy faktu zatrudnienia pracowników.
Na początku wszystkie te wymagania mogą przerażać i być nieco niezrozumiałe. Jednak nie warto się tego obawiać – zapoznanie się z odpowiednimi ustawami może pochłonąć trochę czasu, ale szybko się z tym oswoimy i wdrożymy odpowiednie przepisy w swoją firmę.