•   Sobota, 22 czerwca 2024
Responsywność stron

Bez responsywności ani rusz - dlaczego dostosowanie stron internetowych do urządzień mobilnych jest tak ważne?

​Smartfony zdominowały naszą codzienność, a dostępny w nich Internet daje szerokie możliwości komunikowania się z innym oraz zdobywania różnych informacji. Wygodne przeglądanie stron internetowych w telefonie zawdzięczamy responsywności stron. Dowiedz się, dlaczego responsywność jest tak istotna?

Obecnie mało kto może obejść się bez telefonu, np. nie znamy godziny odjazdu autobusu, sprawdzamy rozkład jazdy w telefonie, usłyszeliśmy w radiu nową piosenkę, sprawdzamy wykonawcę w telefonie, chcemy kupić nową kurtkę, przeglądamy oferty w telefonie, itd. Te wszystkie informacje są dla nas dostępne za sprawą responsywności stron.

Na czym polega responsywność?

Responsywność strony polega na tym, że dostosowuje się ona do wszystkich urządzeń bez względu na ich rozdzielczość. Dzięki temu możemy wygodnie przeglądać tą samą stronę zarówno na tablecie, komputerze jak i smartfonie. Strony, które zostały wykonane w technologii RWD charakteryzują się intuicyjną nawigacją i możliwością automatycznego dostosowania swojej zawartości do rozdzielczości danego urządzenia. Tego typu rozwiązanie sukcesywnie staje się standardem w tworzeniu stron internetowych.

Jaka jest różnica między kodem responsywnej a kodem tradycyjnej strony?

Żeby zbudować responsywną stronę trzeba wybrać punkty graniczne (tzw. breaking points) dzięki którym strona się nie zmieni bez względu na rozdzielczość urządzenia, na którym jest przeglądana.
Układ strony, system nawigacji oraz ilość i rodzaj elementów wyświetlanych na stronie, te komponenty w punkcie mogą ulec zmianie. To, ile pracy należy wykonać przy tworzeniu responsywnej strony internetowej, jest uwarunkowane tym, ile punktów granicznych wybierzemy. Najczęściej punkty wybiera się pod kątem smartfonów, tabletów czy laptopów.
Ważne jest to, żeby projekt responsywnej strony internetowej był dokładnie przemyślany i zaplanowany. Każda wersja musi być zaprojektowana tak, żeby gwarantować prawidłowe i komfortowe przeglądanie strony. Wprawdzie zbudowanie responsywnej strony wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu oraz nakładu pracy, jednak warto zaznaczyć, że jest to swojego rodzaju inwestycja w przyszłość. Biorąc pod uwagę to, że rywalizacja między firmami wprowadzającymi coraz to nowocześniejsze urządzenia mobilne wciąż trwa, możemy być pewni tego, że strony tworzone w technologii RWD zawsze będą się wyświetlać prawidłowo.

Zobacz również