Jakie oprogramowanie wybrać dla sklepu internetowego?
Open Source, oprogramowanie pudełkowe, a może dedykowana platforma? Wszystko zależy od naszych żądań. Jeśli już mamy własną firmę – czy wymagamy połączenia z systemem księgowym bądź magazynowym? Albo dopiero zaczynamy działalność i nie jesteśmy informatykami, ale zależy nam na czasie i prostocie oprogramowania?
Platformy dedykowane
W przypadku własnego przedsiębiorstwa, można zastanowić się nad platformą dedykowaną. Oprogramowanie tworzone jest od początku, specjalnie dla potrzeb klienta, czyli mamy wszechstronny wybór nad technologią i dopasowaniem do istniejących systemów informatycznych. Musimy zastanowić się jednak, czy uda się nam zaprojektować wszystko bez żadnych błędów, gdyż każda poprawka oraz aktualizacja wiąże się z dodatkowym kosztem. Cena i czas wykonania takiej platformy od początku nie są małe, sprawdzi się, jeśli tylko mamy innowacyjny pomysł, oraz nie pasuje nam żadne oprogramowanie dostępne na rynku.
Oprogramowanie pudełkowe
W każdym innym przypadku, możemy zdecydować się na gotowe już oprogramowanie pudełkowe, oferowane bezpośrednio od dystrybutora, a jest ich cała masa. Wybierać możemy pośród licencji, ceny oraz możliwości oprogramowania. Niestety będziemy mieć ograniczone opcje modyfikacji, niektóre w ogóle mogą być niemożliwe, albo bardzo drogie. Czyli kupić, zainstalować i używać.
Oprogramowanie pudełkowe otwarte
Dobre, darmowe rozwiązania oprogramowania na licencji Open Source, czyli możemy dowolnie dostosowywać je do naszych potrzeb. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli zaczniemy modyfikacje na własną rękę, stracimy możliwość aktualizacji, albo może być skomplikowana.
Oprogramowanie pudełkowe zamknięte (w formie dzierżawy)
Oprogramowanie dla osób uruchamiających sklep internetowy, którzy nie posiadają zdolności informatycznych, zależy im głównie na czasie oraz cenie. Nie ma zazwyczaj możliwości wprowadzania znaczących zmian funkcjonalności, może to spowodować wygaśnięciem licencji. Takie zmiany może wprowadzać jedynie producent i to nie jest tani i szybki proceder. Warto wiedzieć, że takie oprogramowanie często zawiera mnóstwo funkcji, które są już nieaktualne, nieprzydatne i całkowicie niedopasowane do rynku.
Oprogramowanie pudełkowe otwarte – open source
Open Source jest to oprogramowanie, które daje nam największą możliwość modyfikacji. Ma otwarte źródła, dzięki czemu użytkownik może na własny użytek analizować i zmieniać kod źródłowy. Niestety, ponieważ każdy może wprowadzać nowe funkcje i zapatrywać się na kod na swój sposób, w Internecie mogą pojawić się informacje o sposobach na włamanie lub wykradnięcie cennych informacji. Jednak jest to jeden z niewielu wad jakie posiada to rozwiązanie. Cieszy się ono raczej dynamiką i ciągłymi aktualizacjami, eliminacją błędów i innymi dobrymi praktykami. Przed wprowadzeniem w życie swojego e-biznesu takiego rozwiązania, musimy zwrócić uwagę na licencję. Niekiedy zawiera ona ograniczenia, co do sposobu użytkowania.