•   Poniedziałek, 15 lipca 2024
Podstawy SEO

Jaki wpływ na pozycję ma mobilność strony?

W erze RWD (Responsive Web Design) wszystkie strony internetowe powinny się wyświetlać na urządzeniach mobilnych. Choć do niedawna było to tylko przejawem nowoczesności, dziś jest absolutnym wymogiem Google i kto się do niego nie dostosuje, może stracić swoją pozycję w wyszukiwarce. To tylko jedna strona medalu, bo chcieć nie zawsze oznacza "móc". Posiadając stronę w wersji mobilnej też musimy zadbać o jej interfejs oraz sposób wyświetlania się na smartfonach i tabletach. Jak się za to zabrać i jaki wpływ na stronę ma jej mobilność? Tego dowiecie się poniżej.

Czym jest RWD?

Responsive Web Design to sposób wyświetlania się strony na urządzeniach mobilnych typu smartfon i tablet. Posiadając obojętnie jaką platformę w wersji deskopowej, musimy ją skonfigurować tak, aby dobrze się wyświetlała na m-urządzeniu. Istotnym będzie waga samej strony oraz jej układ. W odróżnieniu od wersji deskopowej strona mobilna nie powinna posiadać wielu obrazków. Powinna być skupiona wokół produktu, konkretnego tematu lub usługi.

Wysoka pozycja strony deskopowej, a brak mobilności - jakie konsekwencje?

Nawet jeśli Wasza strona w wersji deskopowej jest bardzo wysoko w Google (TOP10), to zaniechanie jej wersji mobilnej może spowodować drastyczny spadek pozycji. Wystarczy przejrzeć fora webmasterów, aby wyciągnąć podobne wnioski. Jako, że blisko 40% ruchu w Internecie generują urządzenia mobilne - pozycjonowanie m-stron również zaczyna wchodzić w decydującą fazę. Innymi słowy - jeśli nie posiadacie wersji mobilnej strony, to Wasza witryna szybko opuści TOP10 choć widniejecie na wysokiej pozycji od lat.

Mobilność ma ogromny wpływ na pozycję strony w Google, ponieważ w niedalekiej przyszłości jej era całkowicie nas pochłonie. Będziemy rzadziej korzystać z komputerów stacjonarnych na korzyść smartfonów i tabletów, bowiem Internet mamy dostępny niemal wszędzie. Apelujemy do wszystkich webmasterów z wysoką pozycją o rozpoczęcie działań mobilnych. Wbrew pozorom wdrożenie m-interfejsu nie będzie wielkim wydatkiem, a ponadto podejrzewamy, że na swojej pozycji coś zarabiacie. Potraktujcie ten wydatek jako inwestycję.

Macie do nas pytania? A może chcecie dodać coś od siebie? Zapraszamy do dyskusji pod tematem!

Zobacz również