•   Poniedziałek, 15 lipca 2024
E-commerce

Sklep internetowy. Czy warto go otworzyć? Część 2

Musisz wiedzieć, że graczem typu merlin.pl czy euro.com.pl które mają szeroki asortyment i potężne zaplecze raczej nie staniemy z dnia na dzień, nawet z ogromną gotówka w kieszeni, ponieważ są to sklepy które latami budowały swoją pozycję i zaufanie, a to w sprzedaży online jest kwestią najistotniejszą, aby Klient zechciał u nas cokolwiek kupić musi nam ufać. Chodzi oto, że to właśnie strach przed nieuczciwymi sprzedawcami jest największym problemem e-commerce. Dlatego, kiedy idziesz do zwykłego sklepu, „bierzesz produkt do ręki”, oglądasz go i możesz od razu go nabyć. Jednak kupując przez Internet musisz zaufać że to co widzisz na zdjęciu wygląda tak faktycznie i że to co zamówisz rzeczywiście do Ciebie dojdzie. Oczywiście jest to w pewnym sensie zrozumiałe podejście szczególnie u tych osób, które niezbyt często surfują po Internecie lub są przyzwyczajone że od wielu lat kupują w sklepach stacjonarnych.

Mentalność polskich klientów

Generalnie rzecz ujmując, na szczęście podejście i mentalność dzisiejszych Klientów się zmienia. Zupełnie tak samo jak polskie prawo. Przede wszystkim dlatego, że sklepy internetowe obowiązują te same przepis. Mało tego, każdy nabyty produkt można zwrócić, ze sprzedawcą można dokładnie wszystko omówić, a zapłacić za produkt można nawet przy jego odbiorze. Trzeba przyznać, że zdarzają się oczywiście przypadki nieuczciwych praktyk, ale jest to szybko wyłapywane, a Internauci nie pozostawiają wtedy suchej nitki na danym podmiocie. Niestety, albo może i stety, ale„Życie” takiego sprzedawcy w sieci dobiega końca.

O czym warto pamiętać?

Pewnie zastanawiasz się - to co w takim wypadku zrobić, aby taki e-sklep już po zaistnieniu w sieci dał radę się utrzymać? Niestety, ale złotego środka raczej nie ma, ale na pewno jest kilka rzeczy o których warto pamiętać. Każdy chce mieć perfekcyjny sklep, jeśli jednak nie zaoferujemy Klientom funkcjonalnej platformy sprzedażowej z miłą dla oka szatą graficzną nikt nie spędzi na naszej stronie nawet minuty i to jest fakt. Chodzi oto, że wszystko musi być przemyślane i dopięte, dlatego warto wybrać dobrą firmę, która ma spore doświadczenie w budowie sklepów internetowych i dostarczy Ci perfekcyjny produkt. Na przykład w tym momencie na rynku jest dostępnych mnóstwo oprogramowań sklepowych, a chyba najpopularniejszym z nich jest open-sourcowe PrestaShop. Oczywiście całość można ściągnąć i użytkować bezpłatnie jednak potrzebna jest do tego dość spora wiedza. Musisz wiedzieć, że podstawowa wersja sklepu najczęściej jest rozbudowywana o mnóstwo modyfikacji i modułów dlatego doświadczenie programistyczne jest tu wręcz wskazane.

Zobacz również