•   Niedziela, 25 lutego 2024
E-commerce

Sklep internetowy. Czy warto go otworzyć? Część 1

Wielu ludzi kupuje przez Internet już od dawna, ponieważ jest prościej, taniej i z domu nie trzeba wychodzić jak jest zimno. Dlatego nieważne czy jest to sprzęt RTV, książka, buty czy spożywka – kupić w sieci można właściwie wszystko. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego czy warto założyć sklep Internetowy. Przeczytaj go koniecznie!

Fenomen sklepów internetowych

Zacznijmy od tego, że praktycznie każda branża ma jest już dość mocno osadzona przez kilka lub kilkanaście e-sklepów. Mało tego w porównywarce cenowej można sprawdzić najtańszą opcję zakupu, a na forach lub specjalnych platformach można zapoznać się z opiniami dotyczącymi danego sklep. Generalnie rzecz ujmując, właściwie jest to już opcja nie tyle wygodniejsza od wyjścia choćby do centrum handlowego, co i logiczniejsza. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że sklepy internetowe dbają o swoich Klientów, walczą o nich a na rynku panuje zwykła konkurencja. Już nie ma co wspominać o cenach, które sklepy stacjonarne bardzo często mają je duże wyższe od tych ze świata wirtualnego.

Lubimy zakupy w sieci

Warto wspomnieć o tym, że według najnowszych badań przeprowadzonych przez Eurostat czyli Europejski Urząd Statystyczny co drugi polski Internauta dokonał w ubiegłym roku zakupu przez Internet. Natomiast lipcowy raport Megapanel u PBI/Gemius, donosi że już prawie 12 milionów Polaków odwiedza sklepy internetowe. W związku z tym pytanie tytułowe nie powinno więc brzmieć „czy warto założyć taki sklep” a raczej „dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś”.

Generalnie rzecz ujmując samo założenie sklepu internetowego to nie jest jakoś przesadnie droga i ciężka inwestycja. W związku z tym, jeśli masz pomysł i własny kąt z komputerem wystarczy zakupić oprogramowanie, zlecić stworzenie strony, opłacić hosting z domeną i oczywiście poświęcić swój czas. Oczywiście nie liczę tu rzecz jasna kosztów rejestracji działalności gospodarczej, ponieważ te są takie same jakbyś tworzył sklep stacjonarny. Weź pod uwagę jednak to, że odpada Ci zatrudnianie pracowników (przynajmniej na początku) oraz wynajęcie lokalu, a to jak wiadomo są czasem najbardziej kosztowne sprawy.

Przede wszystkim, aby jednak w ogóle zacząć myśleć o sprzedawaniu w sieci potrzebny jest pomysł czym chcemy handlować. Musisz wiedzieć, że graczem typu merlin.pl czy euro.com.pl które mają szeroki asortyment i potężne zaplecze raczej nie staniemy z dnia na dzień, nawet z ogromną gotówka w kieszeni, ponieważ są to sklepy które latami budowały swoją pozycję i zaufanie, a to w sprzedaży online jest kwestią najistotniejszą, aby Klient zechciał u nas cokolwiek kupić musi nam ufać.

Zobacz również