•   Poniedziałek, 20 maja 2024
Sklep internetowy - prawo i finanse

Zwrot zakupów ze sklepu internetowego - ile mamy na to czasu?

Zakupy przez Internet to dziś istotna część całego rynku sprzedaży. W sieci kupujemy odzież, sprzęt elektroniczny, części samochodowe, a nawet żywność. Warto przyjrzeć się tematowi, jakim jest zwrot zakupów online. Czy możemy zrezygnować z zakupu po otrzymaniu towaru?

Kiedy możemy zdecydować się na zwrot zakupu przez Internet?

Każdy kupujący, który dokonał zakupu towaru przez Internet, posiada prawo do odstąpienia od umowy. W praktyce oznacza to, że konsument może zwrócić zakupiony przedmiot bez podawania konkretnej przyczyny. Należy jednak podkreślić fakt, że zwracany towar nie może być używany przed odesłaniem. Kupujący ma prawo do otwarcia przesyłki i sprawdzenia stanu oraz rzeczywistej przydatności danego przedmiotu. Nie może jednak rozpocząć jego użytkowania, ponieważ traci wówczas wspomniane prawo do odstąpienia od umowy. Należy jednak podkreślić fakt, że zwrot w sklepie internetowym jest możliwy wyłącznie w przypadku zakupu od przedsiębiorcy. Jeżeli kontrahentem jest osoba prywatna, prawo do zwrotu towaru zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedającego.

W ciągu ilu dni możliwy jest zwrot w sklepie internetowym?

Kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy, a co za tym idzie, do zwrotu towaru do sklepu internetowego w ciągu 14 od zakupu. Warto przy tym podkreślić, że w tym okresie czasu możliwa jest rezygnacja z zakupu bez wskazania konkretnej przyczyny.

Zakupy przez Internet a zwrot do sklepu stacjonarnego?

Zagadnienie, jakim jest zwrot towaru do sklepu stacjonarnego, nie jest w żaden sposób uregulowane prawnie. Często zdarza się jednak, że sklepy, które prowadzą zarówno sprzedaż internetową, jak i stacjonarną, oferują możliwość zwrotu towaru w swojej siedzibie. W takiej sytuacji konsument może osobiście stawić się w punkcie sprzedaży w celu oddania zakupionego przedmiotu. Zwrot pieniędzy może zostać wykonany za pośrednictwem przelewu na konto bankowe lub w formie karty podarunkowej, która przyda się podczas kolejnych zakupów.

Czy możliwy jest zwrot zakupu bez paragonu?

Paragon to dokument, który potwierdza zakup towaru. Niestety, często zdarza się, że przez zapomnienie zagubimy gdzieś wspomniany dowód zakupu. Czy możliwy jest zwrot zakupu przez Internet bez paragonu? Tak, sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot, jeżeli klient potwierdzi fakt dokonania zakupu. W takiej sytuacji pomocne mogą być inne dokumenty, takie jak faktura, wyciąg z konta bankowego lub potwierdzenie płatności z terminala.

Zwrot zakupów ze sklepu internetowego - co warto wiedzieć?

Podsumowując, zwrot towaru do sklepu internetowego jest możliwy w ciągu 14 dni od dokonania zakupu. Warunkiem jest jednak to, aby przedmiot nie nosił żadnych śladów użytkowania. Co więcej, sprzedający będący osobą prywatną, a nie przedsiębiorcą, nie musi przyjmować zwrotu zakupów online. 

 

Zobacz również