•   Wtorek, 21 maja 2024
E-commerce

Sklep internetowy - czy warto?

Zanim zdecydujemy się na otwarcie własnego sklepu internetowego, musimy określić, co chcemy zaoferować potencjalnym klientom. Trzeba znaleźć grupę docelową, do której skierujemy swoje produkty, poznać koszta związane z przesyłką oraz zbadać konkurencję. Jeśli pomysł otwarcia sklepu dotyczy osoby fizycznej, która nie prowadzi swojej własnej działalności gospodarczej, może okazać się to nie lada wyzwaniem. Jeśli uzbiera się odpowiedni kapitał początkowy, albo trafi na niszę rynkową, misja może okazać się powodzeniem, jednak w innych przypadkach zwykle po kilku miesiącach okazuje się, że jesteśmy na skraju bankructwa. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy sklep jest źle wykonany i zaprojektowany, nie ma rozbudowanej kampanii marketingowej i odpowiedniego pozycjonowania, przy okazji brakuje określenia grupy docelowej wśród klientów. Te czynniki, a więc widoczność w internecie oraz wybór odpowiedniego segmentu docelowego, sprawiają, że firma może przynosić zyski. Dobrze jest wejść na rynek z produktem, który dotychczas nie był sprzedawany w takiej formie, niweluje to ilość konkurencji. Jeśli jesteśmy osobą fizyczną, to nie warto inwestować w sklep internetowy, który będzie oferował popularne produkty, bo konkurencja nie pozwoli nam się przebić, chyba, że zgromadzimy spory kapitał początkowy i zainwestujemy go w pozycjonowanie strony internetowej sklepu. Towar, jaki wybierzemy powinien ściśle wiązać się z klientem, towary przeznaczone dla osób starszych, albo takie, których nie kupujemy bez wcześniejszego przyjrzenia się im z bliska, już na samym początku generują bardzo marne szanse na powodzenie finansowe.

Dobrze na samym początku skupić się na jednym rodzaju produktów i dostosować wygląd strony do wybranej przez nas grupy docelowej. Zorientowanie się w tym, jaką konkurencję posiadamy, jest niezwykle ważne. Jeśli jest ona duża, to trzeba szukać innego rozwiązania i produktów, które nie są tak popularne w tym kanale sprzedaży. Warto zapoznać się z ofertami innych sklepów, żeby sprawdzić, jakie oferują ceny i jaką opinią cieszą się w internecie. Na podstawie tych informacji możemy zdecydować, co my jesteśmy w stanie zaoferować i w czym będziemy lepsi, niż oni. Sklep internetowy którego klienci docelowi będą osobami starszymi, obarczony już na samym starcie ogromną konkurencją i brakiem odpowiedniego kapitału, to droga do niepowodzenia finansowego i wielu niepotrzebnych nerwów.

Sklep stacjonarny i sklep internetowy

Jeśli posiadamy swój własny sklep stacjonarny, rozszerzenie sprzedaży o internet jest doskonałym rozwiązaniem. Już na samym początku masz produkt, który będziesz sprzedawać i określoną grupę docelową. Jeśli klienci, którzy odwiedzają sklep na co dzień korzystają z internetu, a oferowane przez ciebie produkty można sprzedawać w taki sposób, otworzenie sklepu internetowego może być źródłem dodatkowego przychodu. Okres przejściowy, po którym sklepy tego typu zaczynają przynosić korzyści to zwykle rok, a posiadając regularny sklep, można pozwolić sobie na to, aby przetrwać ten okres. Zwykle posiadając stacjonarny sklep, posiadamy również magazyn, co likwiduje kolejny problem. Jedyną rzeczą, którą trzeba się zająć, to odpowiednia i umiejętna reklama, która zapewni widoczność w internecie i pozwoli dotrzeć do szerokiego grona klientów.

Zobacz również